Skatteankenævn

Skatteankenævnene er lokale nævn, hvor medlemmerne er udnævnt efter kommunalbestyrelsernes indstillinger. Skatteankenævnene suppleres af 10 særlige medlemmer, som har skattefaglig indsigt. Medlemmerne er udnævnt efter bemyndigelse fra skatteministeren.

De nuværende medlemmer af skatteankenævnene er udnævnt for perioden fra 1. juli 2022 til 30. juni 2026.

Hvordan træffer skatteankenævnene afgørelser?

Hvert ankenævn vælger en formand og en eller to næstformænd blandt nævnets medlemmer.

Skatteankenævnene behandler sagerne på møder. Formanden kan bestemme, at medlemmernes deltagelse i møderne kan ske digitalt.

For at et ankenævn kan træffe en afgørelse, skal mindst halvdelen af nævnets medlemmer eller deres suppleanter – heriblandt formanden eller en næstformand – deltage i afgørelsen.

Et ankenævn kan vælge at dele sig op i besluttende led bestående af mindst tre medlemmer, hvoraf én skal være formanden eller en næstformand. For at et besluttende led kan træffe en afgørelse, skal mindst tre medlemmer eller deres suppleanter deltage i afgørelsen. Ethvert medlem kan dog kræve at få en sag forelagt for hele nævnet.

Medlemmer af skatteankenævn

  • Skatteankenævn Nordjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Brønderslev Kommune Medlem Lasse Fjord Riisgaard Nielsen  Lars Rueskov Pedersen
    Frederikshavn Kommune Medlem Per Hjortnæs Pedersen Per Kjærsgaard
    Hjørring Kommune Medlem Carsten Sigsgaard Andersen Afventer 
    Hjørring Kommune Næstformand Birthe Andersen Keld Damsgaard
    Jammerbugt Kommune Formand Mary-Ann Sørensen Erling Jacobsen
    Læsø Kommune Medlem Niels Odgaard Hans Jesper Jensen
  • Skatteankenævn Aalborg

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Rebild Kommune Medlem Tommy Munk Degn Mikkel Svejstrup Højsleth
    Vesthimmerlands Kommune Medlem Søren Tranholm Mikael Toft
    Aalborg Kommune Formand John Markussen Anette Mortensen
    Aalborg Kommune Medlem Tonny Kuno Carlsen Ninna Holm Palm
    Aalborg Kommune Næstformand Mads Sølver Pedersen Daniel Borup Jakobsen
    Aalborg Kommune Medlem Lars Peter Frisk Maja Torp
    Aalborg Kommune Medlem Henrik Hyldig Nielsen Leif Beltoft
  • Skatteankenævn Vestjylland Nord

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Lemvig Kommune Medlem Ivan Møller Sørensen Karsten Bjerg
    Morsø Kommune Formand Poul Erik Østergaard Svend Erik Jørgensen
    Skive Kommune Medlem Knud Kenneth Enggrob Susanne Toftegaard Hansen
    Skive Kommune Medlem Niels Ole Damgaard Nielsen Peder Christensen
    Struer Kommune Næstformand Kjeld Ejner Graversgård-Knudsen Jens Peter Lebach Nielsen
    Thisted Kommune Medlem Per Buchbjerg Skovmose Niels-Peter Gisselbæk Sørensen
  • Skatteankenævn Vestjylland Syd

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Herning Kommune Medlem Søren Meldgaard Pedersen Søren Peder M. Jensen
    Herning Kommune Formand Martin Damholdt Johannes Østergaard
    Holstebro Kommune Medlem Vagn Stranddorf Ole Primdahl
    Holstebro Kommune Næstformand Jesper Hebsgaard Pedersen Finn Orvad
    Ringkøbing-Skjern Kommune Medlem Johannes Weinkauff Jakobsen John Georg Christensen
    Ringkøbing-Skjern Kommune Medlem Kent Heide Djonny H. Sørensen
  • Skatteankenævn Midtjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Ikast-Brande Kommune Medlem Henrik Bo Engedahl Palle Høj
    Silkeborg Kommune Formand Poul Berggren Morten Dalgaard Høgh
    Silkeborg Kommune Medlem Kasper Haagen Jensen Viggo Thinggaard
    Viborg Kommune Næstformand Simon Moore Højer-Simonsen Peter Juhl
    Viborg Kommune Medlem Ove Kent Jørgensen Kurt Mosgaard
    Viborg Kommune Medlem Morten Frandsen Afventer
  • Skatteankenævn Djursland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Favrskov Kommune Medlem Mercedes Czank Kasper Kay Petersen
    Mariagerfjord Kommune Medlem Hans Henrik Sørensen Bjarne Møller Bertelsen
    Norddjurs Kommune Formand Søren Peter Hansen Mads Jensen
    Norddjurs Kommune Medlem Per Søjmark Kasper Vindbjerg
    Randers Kommune 2. næstformand Per Blicher Joan Marian Hjersing Knudsen
    Randers Kommune Medlem Knud Pedersen Bertil Wraa
    Randers Kommune Medlem Nicolai Estrup Børge Olsen
    Randers Kommune Medlem Morten Szczurek Ballegaard Sørensen Christian Boldsen
    Syddjurs Kommune Medlem Dorthe Mejlgaard le Fevre Kristian Damsgaard
    Syddjurs Kommune 1. næstformand Ole Sønderskov Hansen Erling Langfeldt Mikkelsen
    Syddjurs Kommune Medlem Marianne Kirkegaard Jørgen Ivar Brus Mikkelsen
  • Skatteankenævn Aarhus

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Samsø Kommune Medlem Lars-Bent Maegaard Anders Baun Sørensen
    Aarhus Kommune Næstformand Søren Kronborg Pedersen Cagdas Citirikkaya
    Aarhus Kommune Medlem Henrik Arens Tenna Yating Lysdahl Røberg
    Aarhus Kommune Medlem Marie Kaldahl Nielsen Jacob Hansen Beuschau
    Aarhus Kommune Medlem Kaj Erik Bramsen Ravn Anders G. Larsen
    Aarhus Kommune Medlem Michael Salling Anders Iversen
    Aarhus Kommune Medlem Klaus Bach Trads Mia Nybo Jensen
    Aarhus Kommune Medlem Frederik Aagaard Sørensen Jonna Marie Fonnesbæk Hansen
    Aarhus Kommune Formand Morten Pless Lasse Langfeldt
  • Skatteankenævn Sydvestjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Billund Kommune Medlem Heidi Alberthe Nielsen Sofie Rask Schmahl
    Esbjerg Kommune Medlem Søren Helbo Søgaard Poul-Erik Hansen
    Esbjerg Kommune Næstformand Freddy Hyldgaard Danni Petræus
    Esbjerg Kommune Medlem Alex Fritz Sørensen Klaus Jørgen Buur Winther Sandfeld
    Fanø Kommune Medlem Kaj Clausen Svarrer Lisbet Petersen
    Varde Kommune Medlem Egon Jørgensen Torben Kondrup
    Vejen Kommune Formand Jørgen Thøgersen Bent Jørgensen
  • Skatteankenævn Sønderjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Haderslev Kommune Medlem Allan Ømand Ungstrup Per Kristensen
    Haderslev Kommune Medlem Betina Lau Helle Overgaard Pedersen
    Sønderborg Kommune Medlem Henrik Sohl Allan Skovrup Lausten
    Sønderborg Kommune Medlem Karsten Schøn Peter Friis Brodersen
    Tønder Kommune Næstformand Karl Henning Clausen Søren Thomsen
    Aabenraa Kommune Formand Torben Taanning Laursen Lone Hellerup
  • Skatteankenævn Vejle

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Fredericia Kommune Formand Lone Thomhav Lene Skovmark Elsborg
    Fredericia Kommune Medlem Kirsten Haahr Vad Knudsen Nanna Dreyer Nørholm
    Kolding Kommune Næstformand Bent Ole Jonsen Lennarth John Hansen
    Kolding Kommune Medlem El Hamlaoui Bahloul Poul Fremmelev
    Kolding Kommune Medlem Erik Nørgaard Graversen Clara Rigenstrup
    Vejle Kommune Medlem Kenneth Fredslund Petersen Jørgen Otto Kongerslev
    Vejle Kommune Medlem Kim Jensen Mustapha Ali El-Ahmad
  • Skatteankenævn Østjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Hedensted Kommune Medlem Bent Poulsen Morten Blenker
    Horsens Kommune Medlem Holger Pedersen Helle Merete Frost Roldsgaard
    Horsens Kommune Formand Evan Herrig Lars Vissing Andersen
    Odder Kommune Næstformand Per Ringgaard Per Højgaard Andersen
    Skanderborg Kommune Medlem Søren Christian Nielsen  Afventer
    Skanderborg Kommune Medlem Mogens Engsig-Karup Hans Kromand Lindemann
  • Skatteankenævn Østfyn

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Kerteminde Kommune Næstformand Bettina Drefeld Eriksen Sebastian Nielsen
    Nordfyns Kommune Medlem Jens Otto Dalhøj Ole Taustrup Hansen
    Nyborg Kommune Medlem Peter Hviid Jensen  David Hrafnsson Holst Nielsen
    Odense Kommune Medlem Andreas Munch Møller  Lasse Bork Schmidt
    Odense Kommune Medlem Casper Christiansen Araz Khan
    Odense Kommune Formand Kent Madsen Afventer
    Odense Kommune Medlem Axel Skytthe Birgitte Maria Vinsten
  • Skatteankenævn Lillebælt og øhavet

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Assens Kommune Medlem Nikolaj Leed Henriksen Knud Mogens Søby
    Assens Kommune Medlem Flemming Kjær Poul Verner Hvid-Jensen
    Faaborg-Midtfyn Kommune Medlem Morten Schjøtt Ole Folmer Greve
    Langeland Kommune Medlem Flemming Preben Neperus Steen Have Otterstrøm
    Middelfart Kommune Formand Sigfred Pustelnik Esben Nicolai Erichsen
    Middelfart Kommune Næstformand Kaj Piilgaard Nielsen Steffen Graff Daugaard
    Svendborg Kommune Medlem Bruno Hansen Dennis Ørsted Petersen
    Ærø Kommune Medlem Inger-Marie Albertsen Karin Thumilaire
  • Skatteankenævn Vestsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Holbæk Kommune Medlem Steen Klink Pedersen Steffen Kisselhegn
    Kalundborg Kommune Formand Martin Sørensen Peer Philip Justesen
    Odsherred Kommune Næstformand Ulla Margrethe Hansen Annelise Hansen
    Slagelse Kommune Medlem Peter Alfred Philipsen Lotinga Michael Gram
    Slagelse Kommune Medlem Kristian Lauge Laugesen  Tony Bomholt Rasmussen
    Slagelse Kommune Medlem Jørn Thomas Kviesgaard Vesth Joshua Bjørkman
    Sorø Kommune Medlem Jens Nygaard Nielsen Kasper Emde Nygaard
  • Skatteankenævn Sydsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Faxe Kommune Medlem Klaus Kej Jørgen Egede Johannessen
    Køge Kommune Medlem Erik Henning Swiatek Jonny Jarndorf
    Næstved Kommune Formand Richard Petersen Flemming Wrist-Knudsen
    Næstved Kommune Medlem Christian von Benzon Gert Segato
    Ringsted Kommune Næstformand Elo Johan Jensen Finn Andersen
    Stevns Kommune Medlem Karsten Skov Peder T. Krogsgaard Graversen
  • Skatteankenævn Storstrøm

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Guldborgsund Kommune Formand Bjarne Petersen Conny Agnes Krogh
    Guldborgsund Kommune Medlem Anders Kappel Stausholm Mette Aagaard
    Lolland Kommune Medlem Finn Larsen Janne Svensson
    Lolland Kommune Næstformand Hans Ole Sørensen Jens Erik Kistrup
    Vordingborg Kommune Medlem Henrik Holmer Rasmus Oxfeldt Larsen
    Vordingborg Kommune Medlem Per Stig Sørensen Torben Folke Månsson
  • Skatteankenævn Nordsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Allerød Kommune Formand Michael Nørregaard Jytte Agerup
    Fredensborg Kommune Medlem Henrik Lisberg Rasmus Østrup Møller
    Gribskov Kommune Medlem Birgit Roswall Jørgen Kragh
    Halsnæs Kommune Medlem Merete Kjær Rolf Møller Hansen
    Helsingør Kommune Medlem Nicholas Just Villadsen Kira Marietta Danholm
    Hillerød Kommune Medlem Kirsten Gudrun Thiemke Laila Dall
    Hørsholm Kommune Næstformand Klaus Jeppesen Afventer
  • Skatteankenævn Roskilde

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Frederikssund Kommune Medlem Bent Kurt Christensen Niels Jeppesen
    Frederikssund Kommune Formand Morten Thomas Skovgaard Rasksen Jens Jørgensen
    Lejre Kommune Medlem Steen Finn Hansen Lars Kimer Mortensen
    Roskilde Kommune Medlem Eva Berit Kristensen Carsten Helge Nielsen
    Roskilde Kommune Medlem Ane Ring Laursen Frank Hvid Petersen
    Solrød Kommune Næstformand Michael M. Arnø Henrik Bjarne Røge
  • Skatteankenævn Hovedstaden Vest

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Albertslund Kommune Medlem Kim Bonne Bonnesen Flemming Ove Breuning
    Ballerup Kommune Næstformand Tom S. Nielsen Laila Mejlstrup Busted
    Egedal Kommune Medlem Jens Jacob Andrup Afventer
    Furesø Kommune Medlem Anne-Lise Thorsen Per Brøgger Jensen
    Greve Kommune Formand Jesper Fini Kuhre Pernille Beckmann
    Høje-Taastrup Kommune Medlem Rejin Azad Ali Finn Søder
    Ishøj Kommune Medlem Charlotte Jørgensen Afventer
  • Skatteankenævn Hovedstaden Nord

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Gentofte Kommune Medlem Lars Werge Andersen Birgitte Winther
    Gentofte Kommune Formand Birgitte Dember Susanne Borch
    Gladsaxe Kommune Medlem Lars Kallehauge Poul R. Jensen
    Gladsaxe Kommune Næstformand Helge Sommer Thuesen Martin Vestager Ottesen
    Herlev Kommune Medlem Connie Irene Mankov Maria Irene Mankov
    Lyngby-Taarbæk Kommune Medlem Louise Siv Ebbesen Afventer
    Rudersdal Kommune Medlem Lars Kristensen Erik Lloyd Mollerup
  • Skatteankenævn Hovedstaden Syd

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Brøndby Kommune Medlem Poul Gaardbo Kurt Damsted
    Dragør Kommune Medlem Erik Skovgaard Nielsen Klaus Jørgen Hugger Andresen
    Frederiksberg Kommune Medlem Mette Kaasfeldt Bram Søren Guts
    Frederiksberg Kommune Formand Lars Berg Andersen Claus Willén
    Frederiksberg Kommune Medlem Michella Nissen Lescher Anette Schrøder
    Glostrup Kommune Medlem Peder Erland Kähler Anne Jette Tinghus
    Hvidovre Kommune Medlem Torben Nowicki Rasmussen Niels Ulsing
    Rødovre Kommune Medlem Bjarne Sander Andersen Ole Gjøl
    Tårnby Kommune Næstformand Karsten Holger Balk-Christoffersen Peter Koch Palshøj
    Vallensbæk Kommune Medlem Morten Schou Jørgensen Afventer
  • Skatteankenævn København og Bornholm

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Bornholms Regionskommune Medlem Caroline Meyer White Bjarne H. Kirkegaard
    Bornholms Regionskommune Medlem Jonna Nielsen Kirsten Wendell
    Bornholms Regionskommune Medlem Ralf M. Skovgaard Flemming M. Sorth
    Københavns Kommune Medlem Trine Chilie Thode Jan Frederik Hansen
    Københavns Kommune Medlem Mikkel Noel Lanzky Claus Rasmussen
    Københavns Kommune Medlem Steen Olesen  Cecilie W. Kristensen
    Københavns Kommune Medlem Claus L. Jørgensen Peter N. Stenbjerre
    Københavns Kommune Formand Maja D. M. Sørensen Afventer
    Københavns Kommune Medlem Peder Schlätzer-Larsen Afventer
    Københavns Kommune Medlem Søren Gisselmann Afventer
    Københavns Kommune Medlem Kashif Ahmad Kim Mandix
    Københavns Kommune Medlem Ulla B. S. Haugaard Kristian Bjarke Wager
    Københavns Kommune Medlem David S. T. Rønne  Afventer
    Københavns Kommune Medlem Syed Badar M. Shah Gitte Primdahl Walter
    Københavns Kommune 2. næstformand Jens Catoni Duus Afventer
    Københavns Kommune 1. næstformand Lars Hedegaard Nielsen Afventer
    Københavns Kommune Medlem Hans Erik Sigsgaard Afventer
    Københavns Kommune Medlem Christian Hesselberg Afventer
  • Særlige medlemmer

    Særlige medlemmer

    Indstillet af

    Deltager i møder i

    Asger Lehmann Høj, Aalborg FSR - danske revisorer Skatteankenævn Nordjylland, Skatteankenævn Aalborg og Skatteankenævn Vestjylland Nord
    Stefan Bjerregaard, Herning FSR - danske revisorer Skatteankenævn Vestjylland Syd, Skatteankenævn Sydvestjylland og Skatteankenævn Sønderjylland
    Liselotte Madsen, Aarhus Danske Universiteter Skatteankenævn København og Bornholm
    Jan Pedersen, Aarhus Danske Universiteter Skatteankenævn Hovedstaden Syd og Skatteankenævn Østjylland
    Inge Langhave, Fredericia Danske Universiteter Skatteankenævn Vejle, Skatteankenævn Østfyn og Skatteankenævn Lillebælt og øhavet
    Ann Rask Vang, Aarhus Advokatsamfundet Skatteankenævn Midtjylland og Skatteankenævn Hovedstaden Vest
    Henrik Stensgaard, Randers Danske Universiteter Skatteankenævn Djursland og Skatteankenævn Aarhus
    Lars Barfoed, Frederiksberg Udpeget af skatteministeren Skatteankenævn Roskilde,  Skatteankenævn Hovedstaden Syd og Skatteankenævn Sydsjælland
    Erik Bjørsted, København Udpeget af skatteministeren Skatteankenævn Hovedstaden Vest,  Skatteankenævn Storstrøm og Skatteankenævn Nordsjælland
    Peter Lausten Hansen, Gentofte Danske Advokater Skatteankenævn Hovedstaden Nord og Skatteankenævn Vestsjælland