Skatteankenævn

Her kan du se medlemmerne af skatteankenævnene i indeværende funktionsperiode

De nuværende medlemmer af skatteankenævnene er udnævnt pr. 1. juli 2014. Den ordinære funktionsperiode var frem til 30. juni 2018, men perioden er blevet forlænget til 30. juni 2020. 

Medlemmer af skatteankenævn

  • Skatteankenævn Aalborg

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Mariagerfjord (O)

    Medlem

    Hans Henrik Sørensen

    Bjarne Møller Bertelsen

    Rebild (V)

    Formand

    Jørgen Kristian Bæk

    Poul Erling Larsen

    Vesthimmerland (X)

    Medlem

    Hanne Monrad

    Søren Tranholm

    Aalborg (A)

    Medlem

    John Markussen

    Ninna Holm Palm

    Aalborg (A)

    Medlem

    Tonny Kuno Carlsen

    Leif Beltoft

    Aalborg (O)

    Medlem

    Per Nielsen

    Vakant

    Aalborg (V)

    Næstform.

    Mariann Nørgaard

    Mads Sølver Pedersen

  • Skatteankenævn Randers

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Favrskov (A)

    Medlem

    Jørgen Nielsen

    Aksel Daugbjerg

    Randers (A)

    Medlem

    Henrik Gottlieb Hansen

    Svend Hjort Christensen

    Randers (O)

    Medlem

    Børge Olsen

    Frank Nørgaard

    Randers V)

    Medlem

    Hans Kortbek

    Axel Søgaard

    Skive (V)

    Formand

    Nina Vestergaard

    Bent E. Ploustrup

    Viborg (C)

    Medlem

    Peter Juhl Stadsbjerg

    Vakant

    Viborg (O)

    Næstform.

    Ove Kent Jørgensen

    Anders Jensen

  • Skatteankenævn Aarhus

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Odder (V)

    Næstform.

    Per Ringgaard

    Niels-Ulrik Bugge

    Samsø (V)

    Medlem

    Lars-Bent Maegaard

    Henrik Sørensen

    Århus (A)

    Medlem

    Gete Villefrance

    Olav Ebbesen

    Århus (A)

    Formand

    Morten Pless

    Jacob Hansen Beuschau

    Århus (B)

    Medlem

    Jonna Fonnesbæk Hansen

    Kristin Brøgger Jensen

    Århus (B)

    Medlem

    Klaus Bach Trads

    Sanne Bjørn

    Århus (C)

    Medlem

    Jørn Tønnov Nielsen

    Mette Susanne Skautrup

    Århus (F)

    Medlem

    Søren Kronborg Pedersen

    Vakant

    Århus (V)

    Medlem

    Henrik Arens

    Ejgil Rahbek

    Århus (V)

    Næstform.

    Kaj Erik Ravn

    Peter Carlsen

  • Skatteankenævn Midtøstjylland

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Hedensted (O)

    Medlem

    Erik Christensen Kvist

    Torben Lindskjold

    Horsens (A)

    Medlem

    Holger Pedersen

    John Piet Hansen

    Horsens (C)

    Næstform.

    Evan Herrig

    Anton Storgaard

    Silkeborg (A)

    Formand

    Svend Kristensen

    Mogens Lyngsdal

    Silkeborg (V)

    Medlem

    Leif Bæk

    Morten Høgh

    Skanderborg (B)

    Næstform.

    Ib Axelsen

    Finn Sander Jensen

    Skanderborg (V)

    Medlem

    Søren Erik Pedersen

    Astrid Lynge Pedersen

  • Skatteankenævn Vejle

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Billund (V)

    Medlem

    Egon Mortensen

    Hans Jørgen Skriver

    Fredericia (A)

    Medlem

    Laila Løhde Møller

    Jørn Henner Pedersen

    Fredericia (V)

    Næstform.

    Jacob Ladingkær

    Finn Østergaard

    Vejen (A)

    Næstform.

    Jørgen Thøgersen

    Bent Jørgensen

    Vejle (A)

    Medlem

    Lejf Viggo Jensen

    Finn Sølvdahl

    Vejle (V)

    Medlem

    Jacob Bogh Nielsen

    Vakant

    Vejle (V)

    Formand

    Svend Spanggaard

    Ib Pabst

  • Skatteankenævn Lillebælt

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Assens (A)

    Medlem

    Kurt Jensen

    Charlotte Christiansen

    Assens (V)

    Medlem

    Lars Kristian Pedersen

    Vakant

    Middelfart (V)

    Formand

    Niels Jensen

    Anders Busse Rasmussen

    Middelfart (A)

    Næstform.

    Sigfred Pustelnik

    Ryon Jørgensen

    Nordfyns (C)

    Medlem

    Bo Guldager Eriksen

    Vakant

  • Skatteankenævn Svendborg

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Faaborg-Midtfyn (V)

    Formand

    Erik Nielsen

    Søren Birch Jensen

    Langeland (V)

    Medlem

    Hans Ove Kristensen

    Joan Kate Sand Pedersen

    Nyborg (O)

    Medlem

    Jens Hald

    Henning Nielsen

    Svendborg (I)

    Medlem

    Niels Ole Nielsen

    Vakant

    Ærø (A)

    Medlem

    Niels Sindal

    Oliver Adams

  • Skatteankenævn Odense-Kerteminde

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Kerteminde (V)

    Medlem

    Lars Bach Andersen

    Ole Holst

    Odense (A)

    Næstform.

    Martin Kaas Rasmussen

    Lars Tryggedsson

    Odense (F)

    Medlem

    Axel Skytthe

    Veronica Hansen

    Odense (O)

    Medlem

    Ole Arne Monrad Møller

    Cornelis ten Veen

    Odense (V)

    Formand

    Kasper Ladingkær

    Søren Fynbo Hansen

  • Skatteankenævn Nordvestsjælland

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Holbæk (O)

    Næstform.

    Finn Nielsen

    Hans Ole Jørgensen

    Holbæk (X)

    Næstform.

    Lene Duholm

    Dorte Mogensen

    Kalundborg (A)

    Medlem

    Maja Gertrud Hansen

    Gunnar Karsten Jørgensen

    Kalundborg (V)

    Formand

    Martin Sørensen

    Qerim Selmani

    Odsherred (A)

    Medlem

    John Nymark Larsen

    Ivar Petersen

  • Skatteankenævn Sydvestsjælland

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Slagelse (A)

    Medlem

    Tom Block Larsen

    Dann Frederiksen

    Slagelse (A)

    Formand

    Tony Bomholt Rasmussen

    Britta Huntley

    Slagelse

    Næstformand

    Bjørn Olsen

    Jytte Knuth

    Slagelse (I)

    Medlem

    Thomas Vesth

    Peter Lotinga

    Sorø (V)

    Næstformand

    Tommy Borlund Olsen

    René de la Cruz

  • Skatteankenævn Lejre-Roskilde

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Lejre (A)

    Medlem

    Bjarne Ego Jørgensen

    Jan Hovmand

    Roskilde (A)

    Næstformand

    Frede Juhl Christiansen

    Flemming Vagn Lönqvist

    Roskilde (C)

    Formand

    Lars Lindskov

    Ingelise Westergaard

    Roskilde (O)

    Medlem

    Karsten Lorentzen

    Vakant

    Roskilde (V)

    Næstformand

    Fleming Friis Larsen

    Poul Verner Larsø

  • Skatteankenævn Sydsjælland

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Faxe (V)

    Medlem

    Klaus Holdorf

    Erik Bondo

    Næstved (A)

    Næstformand

    Hanne Rasmussen

    Anne Planck

    Næstved (F)

    Medlem

    Gert Frank Holck-Clausen

    Marina Paulsen

    Næstved (V)

    Formand

    Richard Petersen

    Valdemar Riis Søndergaard

    Vordingborg (V)

    Næstformand

    Johannes Jensen

    Erling B. Nielsen

  • Skatteankenævn Midt- og Østsjælland

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Greve (A)

    Medlem

    Poul Damtoft

    Mikkel Witthøft

    Greve (V)

    Medlem

    Pernille Beckmann

    Kenneth Barrett

    Køge (A)

    Medlem

    Lone Guldberg

    Flemming Allermand

    Køge (V)

    Medlem

    Hans Erik Jensen

    Inge Christiansen

    Ringsted (V)

    Formand

    Elo Jensen

    Jens Nissen Frilund

    Solrød (V)

    Næstformand

    Niels Hörup

    Benjamin Lindberg

    Stevns (V)

    Medlem

    Peder Krogsgaard

    Bo Kjeldsmark

  • Skatteankenævn Lolland-Falster

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Guldborgsund (A)

    Formand

    Bjarne Petersen

    Connie Larsen

    Guldborgsund (B)

    Næstformand

    Jens Petersen

    Dorthe Sølling

    Guldborgsund (C)

    Medlem

    Anders Stausholm

    Bo von Würden Petersen

    Lolland (A)

    Medlem

    Heidi Marqweis

    Anette Knoblauch

    Lolland (V)

    Næstformand

    Vagn Juszczyk

    Anders Henriksen

  • Skatteankenævn Frederikssund

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Egedal (A)

    Medlem

    Lone Lunding

    Eva Fahnøe Buch

    Egedal (V)

    Medlem

    Peter Schott Christensen

    Frank Elong

    Frederikssund (A)

    Næstformand

    Bent Kurt Christensen

    Niels Jeppesen

    Frederikssund (V)

    Medlem

    Jette Christensen

    Jens Brogaard Jensen

    Halsnæs (V)

    Formand

    Bent Andreasen

    Henrik Nielsen

  • Skatteankenævn Fredensborg

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Allerød (C)

    Medlem

    Erik Lund

    Miki Dam Larsen

    Fredensborg (V)

    Medlem

    Carsten Wulff

    Keld Scharling

    Furesø (A)

    Medlem

    Gitte Tørnkvist

    Per Brøgger Jensen

    Gribskov (O)

    Medlem

    Ole Præst

    Dan Skov

    Gribskov (V)

    Formand

    Claus Bo Nielsen

    Leif Ammitsbøl

    Helsingør (A)

    Næstformand

    Niels-Erik Damstedt Nielsen

    Thorfinn Branderup Johansen

    Helsingør (C)

    Medlem

    Jesper Roulund Buur

    Thomas Grauslund Nielsen

    Hillerød (F)

    Medlem

    Peter Langer

    Henrik Guhle

    Hillerød (V)

    Medlem

    Henning Andersen

    Carsten Toft-Hansen

    Hørsholm (X)

    Næstformand

    Peter Skat Nielsen

    Erling Rørdam

  • Skatteankenævn Nærum

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Gentofte (C)

    Næstformand

    Birgitte Dember

    Jesper Kampmann

    Gentofte (O)

    Medlem

    Susanne Borch

    Vakant

    Gentofte (V)

    Medlem

    Egil Rindorf

    Peter Ingemann

    Gladsaxe (A)

    Medlem

    Leon Friis Jørgensen

    Vakant

    Gladsaxe (F)

    Næstformand

    Lars Kallehauge

    Poul Reher Jensen

    Gladsaxe (V)

    Medlem

    Steen Gerner

    Vakant

    Lyngby-Taarbæk (I)

    Medlem

    Thomas Lykke Frederiksen

    Hans Henrik Madsen

    Lyngby-Taarbæk (V)

    Medlem

    Mette Nissen

    Jakob Dahl Christiansen

    Rudersdal (C )

    Medlem

    Lars V. Søndergaard-Nielsen

    Claus Hjorting

    Rudersdal (V)

    Formand

    Lars Kristensen

    Morten Munch

  • Skatteankenævn Frederiksberg

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Ballerup (A)

    Formand

    Karina K. Sørensen

    Frank Schor Jørgensen

    Dragør (O)

    Medlem

    Jan Geert Jensen

    Michael Markussen

    Frederiksberg (A)

    Næstformand

    Karin Dubin

    Steen Pedersen

    Frederiksberg (I)

    Næstformand

    Troels Bisballe Birkholm Jensen

    Henrik Murmann

    Frederiksberg (V)

    Medlem

    Søren Sørensen

    Jens Hansen

    Herlev (A)

    Medlem

    Kim Wacker

    Peter Nielsen

    Tårnby (A)

    Medlem

    Karsten Balk Christoffersen

    Jeppe Wahl-Brink

  • Skatteankenævn København

    Indstillet af kommune (parti)

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    København (A)

    Næstformand

    Erik Vinding

    Frank Thingvad Olsen

    København (A)

    Medlem

    Lasse Bjerg Jørgensen

    Ann-Sophie Stibolt Truelsen

    København (A)

    Medlem

    Louise Juul Jensen

    Ditte Strecker

    København (A)

    Medlem

    Mads Pedersen

    Stefan Cavalieri

    København (A)

    Medlem

    Peder Schlätzer-Larsen

    Sol Suncica Stefanovski

    København (A)

    Medlem

    Robert Nielsen

    Peter Mayne

    København (B)

    Medlem

    Mette Annelie Rasmussen

    Vakant

    København (C)

    Medlem

    Erling Freddy Hansen

    Hans Erik Sigsgaard

    København (C) 

    Medlem

    Bjarne Andersson

    Morten Carmel

    København (F)

    Medlem

    Jakob Lange

    Vakant

    København (F)

    Medlem

    Lotte Wassini

    Tobias Trier Hansen

    København (I)

    Medlem

    Bue Tidemann

    Vakant

    København (V)

    Medlem

    Michael Jæger Gatten 

    Vakant

    København (Ø)

    Formand

    Lars Hedegaard Nielsen

    Thomas Højlt

    København (Ø)

    Næstformand

    Liv Rabjerg

    Ken Poulsen