Skatteankenævn

Her kan du se medlemmerne af skatteankenævnene i indeværende funktionsperiode

De nuværende medlemmer af skatteankenævnene er udnævnt for perioden fra 1. juli 2020 til 30. juni 2022.

Medlemmer af skatteankenævn

  • Skatteankenævn Nordjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Brønderslev Kommune Medlem Johannes Trudslev Carsten Ullmann Andersen
    Frederikshavn Kommune Formand Stig E. Lundbo Per Hjortnæs Pedersen
    Hjørring Kommune Medlem Henning Brobak jensen Niels Kirkholm
    Hjørring Kommune Næstformand Birthe Andersen Keld Damsgaard
    Jammerbugt Kommune Medlem Mary-Ann Sørensen Erling Jacobsen
    Læsø Kommune Medlem Niels Odgaard Hans Jesper Jensen
  • Skatteankenævn Aalborg

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Rebild Kommune Medlem Børge Christensen Mads Ulrik Holm Danielsen
    Vesthimmerlands Kommune Medlem Gitte Holm Søren Tranholm
    Aalborg Kommune Formand John Markussen Ninna Holm Palm
    Aalborg Kommune Næstformand Tonny Kuno Carlsen Anette Aggersbøl Mortensen
    Aalborg Kommune Medlem Jan Nymark Thaysen Mads Sølver Pedersen
    Aalborg Kommune Medlem Leif Beltoft Jens Larsen Pedersen
    Aalborg Kommune Medlem Henrik Hyldig Nielsen Keld Dahl Christensen
  • Skatteankenævn Vestjylland Nord

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Lemvig Kommune Formand Ivan Møller Sørensen Karsten Bjerg
    Morsø Kommune Medlem Poul Østergaard John Christiansen
    Skive Kommune Næstformand Nina  Schønning Vestergaard Bent Dyrberg
    Skive Kommune Medlem Bente Østergaard Lissa Juliane Birkkjær Højmose
    Struer Kommune Medlem Arne Thorgaard Kjeld Graversgård
    Thisted Kommune Medlem Peter Larsen Jens Otto Nystrup
  • Skatteankenævn Vestjylland Syd

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Herning Kommune Medlem Kent Falkenvig Søren Peder M. Jensen
    Herning Kommune Formand  Martin Damholdt Hans Jakob Kjærsgaard
    Holstebro Kommune Medlem Vagn Stranddorf Ole Primdahl
    Holstebro Kommune Næstformand Aksel Gade Hansen Finn Orvad
    Ringkøbing-Skjern Kommune Medlem John Georg Christensen Marianne Køpke
    Ringkøbing-Skjern Kommune Medlem Kent Heide Djonny H. Sørensen
  • Skatteankenævn Midtjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Ikast-Brande Kommune Medlem Henrik Bo Engedahl Palle Høj
    Silkeborg Kommune Formand Leif Bæk Poul Dahl
    Silkeborg Kommune Medlem Svend Kristensen Mogens Lyngsdal
    Viborg Kommune Medlem Kirstine Skjødt Hermansen Peter Juhl
    Viborg Kommune Medlem Ove Kent Jørgensen Anders Jensen
    Viborg Kommune Medlem Per Møller Jensen Kai Overgaard Andersen
  • Skatteankenævn Djursland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Favrskov Kommune Medlem Jørgen Nielsen Aksel Daugbjerg
    Mariagerfjord Kommune Medlem Hans Henrik Sørensen Bjarne Møller Bertelsen
    Norddjurs Kommune Medlem Benny Viggo Hammer Bente Nordbek
    Norddjurs Kommune Medlem Kasper Juncher Bjerregaard Lars Sørensen
    Randers Kommune Medlem Henrik Gottlieb Svend Hjort Christensen
    Randers Kommune Formand Knud Pedersen Hans Nørbjerg Kortbek
    Randers Kommune 1. næstformand Nicolai Estrup Børge Olsen
    Randers Kommune Medlem Ulla Jensen Christian Boldsen
    Syddjurs Kommune Medlem Torben Therkelsen Ebba Grethe Møgelvang
    Syddjurs Kommune Medlem Erling Langfeldt Mikkelsen Søren Holmgaard Pedersen
    Syddjurs Kommune 2. næstformand Marianne Kirkegaard Jørgen Ivar Brus Mikkelsen
  • Skatteankenævn Aarhus

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Samsø Kommune Medlem Lars-Bent Maegaard Robert Vilstrup Rasmussen
    Aarhus Kommune Medlem Søren Kronborg Pedersen Andreas Seeberg
    Aarhus Kommune Medlem Henrik Arens Hans A. Pedersen
    Aarhus Kommune Medlem Marie Kaldahl Nielsen Jacob Hansen Beuschau
    Aarhus Kommune Medlem Kaj Erik Bramsen Ravn Anders G. Larsen
    Aarhus Kommune Medlem Jan Birch Sørensen Juma Nellemann Kruse
    Aarhus Kommune Næstformand Klaus Bach Trads Jonna Fonnesbæk Hansen
    Aarhus Kommune Medlem Lasse Langfeldt Lars Klavsen
    Aarhus Kommune Formand Morten Pless Karte Marie G. Dyrholm
  • Skatteankenævn Sydvestjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Billund Kommune Medlem Poul Erik Ehrhorn Henriette Nors
    Esbjerg Kommune Næstformand Poul-Erik Hansen Tine K. Dideriksen
    Esbjerg Kommune Medlem Freddy Hyldgaard Poul Erik Laursen
    Esbjerg Kommune Medlem Ketty Christoffersen Tommy Noer
    Fanø Kommune Medlem Kaj Clausen Svarrer Emil Hoffmann Madsen 
    Varde Kommune Medlem Lotte Højmark Tang Steen Holm Iversen
    Vejen Kommune Formand Jørgen Thøgersen Bent Jørgensen
  • Skatteankenævn Sønderjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Haderslev Kommune Medlem Bente Langeberg Kim Koch
    Haderslev Kommune Medlem John Lauridsen Helle O. Pedersen
    Sønderborg Kommune Medlem Henrik Sohl Erik Kirkeby Stenumgaard
    Sønderborg Kommune Næstformand Lone Holm Larsen Hanne Petersen
    Tønder Kommune Medlem Mathias Knudsen Leif Høeg Jensen
    Aabenraa Kommune Formand Gunnar Petersen Jens Nicolai Wistoft
  • Skatteankenævn Vejle

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Fredericia Kommune Formand Lone Thomhav Charlotte Høgedal
    Fredericia Kommune Medlem Per Alex Moos Laursen Marianne Thomsen
    Kolding Kommune Medlem Bent Ole Jonsen Lennarth John Hansen
    Kolding Kommune Næstformand Gunner Nielsen Afventes
    Kolding Kommune Medlem Poul Erik Jensen Afventes
    Vejle Kommune Medlem Kenneth Fredslund Petersen Jørgen Otto Kongerslev
    Vejle Kommune Medlem Finn Sølvdahl Niels Henrik Bøggild Nielsen
  • Skatteankenævn Østjylland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Hedensted Kommune Medlem Erik Kvist Bent Alminde
    Horsens Kommune Medlem Holger Pedersen Helle Merete Frost Roldsgaard
    Horsens Kommune Formand Evan Herrig Lars Vissing Andersen
    Odder Kommune Næstformand Per Ringgaard Bjarne Pedersen
    Skanderborg Kommune Medlem Søren Erik Neergaard Pedersen Jens Erik Sørensen
    Skanderborg Kommune Medlem Ib Axelsen Finn Sander Jensen
  • Skatteankenævn Østfyn

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Kerteminde Kommune Næstformand Lars Bach Andersen Kai Trier
    Nordfyns Kommune Medlem Jens Otto Dalhøj Ida Tokehøj
    Nyborg Kommune Medlem Peter Hviid Jensen  Poul Erik Knudsen
    Odense Kommune Medlem Helle Nielsen Jannik Frank Petersen
    Odense Kommune Formand Casper Christiansen Araz Khan
    Odense Kommune Medlem Niklas Turan Kandemir Michael Eskamp Witek
    Odense Kommune Medlem Axel Skytthe Line Mørk
  • Skatteankenævn Lillebælt og øhavet

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Assens Kommune Medlem Lars Kristian Pedersen Ib W. Jensen
    Assens Kommune Medlem Kurt Jensen Flemming Kjær
    Faaborg-Midtfyn Kommune Medlem Morten Schjøtt Ole Folmer Greve
    Langeland Kommune Medlem Flemming Preben Neperus Kim P. B. Welcher
    Middelfart Kommune Formand Sigfred Pustelnik Ryon Jørgensen
    Middelfart Kommune Næstformand Kaj Piilgaard Nielsen Helge Strandgaard
    Svendborg Kommune Medlem Dorthe Jørgensen Peer Bøje Brandenborg
    Ærø Kommune Medlem Karin Thumilaire Jette Roust Iversen
  • Skatteankenævn Vestsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Holbæk Kommune Næstformand John Harpøth Emrah Tuncer
    Kalundborg Kommune Medlem Jens Martin Sørensen Peer Philip Justesen
    Odsherred Kommune Formand John Nymark Larsen Sussi Friis Skov Jensen
    Slagelse Kommune Medlem Tony Bomholt Rasmussen Svend Pedersen
    Slagelse Kommune Medlem Kristian Lauge Laugesen  Anne Kirsten Knudsen
    Slagelse Kommune Medlem Ann Sibbern Poul Bek Pedersen
    Sorø Kommune Medlem Kasper Emde Nygaard Jørgen Larsen
  • Skatteankenævn Sydsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Faxe Kommune Medlem Klaus Kej Jørgen Egede Johannessen
    Køge Kommune Medlem Rolf Larsen Kim L. Thelin
    Næstved Kommune Formand Richard Petersen Flemming Wrist-Knudsen
    Næstved Kommune Medlem Christian von Benzon Steen Pilegaard
    Ringsted Kommune Næstformand Elo Johan Jensen Afventes
    Stevns Kommune Medlem Peder T. Krogsgaard Graversen Michael Rudkjøbing-Jensen
  • Skatteankenævn Storstrøm

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Guldborgsund Kommune Formand Bjarne Petersen Henning Michael Tønning
    Guldborgsund Kommune Næstformand Jens Petersen Joachim Cyrill Hansen
    Lolland Kommune Medlem Finn Larsen Janne Svensson
    Lolland Kommune Medlem Hans Ole Sørensen Jens Erik Kistrup
    Vordingborg Kommune Medlem Henrik Holmer Erling B. Nielsen
    Vordingborg Kommune Medlem Sven-Erik Petersen Per Stig Sørensen
  • Skatteankenævn Nordsjælland

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Allerød Kommune Medlem Erik Lund Martin Hafstein Hasted Wolffbrandt
    Fredensborg Kommune Medlem Jette Hansen Per Frost Henriksen
    Gribskov Kommune Formand Claus Bo Nielsen Inge Lise Thorup Madsen
    Halsnæs Kommune Medlem Merete Kjær Niclas Bannebjerg Nanboe
    Helsingør Kommune Næstformand Niels-Erik Peter Damstedt Nielsen Jan Algreen-Ussing
    Hillerød Kommune Medlem Peter Birk Wulff Per Kristensen
    Hørsholm Kommune Medlem Otto Bjørn Christiansen Erling Helge Jul Rørdam
  • Skatteankenævn Roskilde

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Frederikssund Kommune Medlem Bent Kurt Christensen Niels Jeppesen
    Frederikssund Kommune Medlem Tobias Weische Gert Løfgren
    Lejre Kommune Næstformand Bjarne Ego Jørgensen Afventes
    Roskilde Kommune Formand Fleming Friis Larsen Poul Verner Larsø
    Roskilde Kommune Medlem Jan Bjergskov Larsen Tina Rikke Hulehøj Hjeresen
    Solrød Kommune Medlem Niels Hörup Michael M. Arnø
  • Skatteankenævn Hovedstaden Vest

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Albertslund Kommune Medlem Lars Bremer Flemming Jørgensen
    Ballerup Kommune Næstformand Tom S. Nielsen Tonny A. Rönnborg
    Egedal Kommune Medlem Peter Schott Line Mette Andrup
    Furesø Kommune Medlem Gitte Tørnqvist Eddi Meier
    Greve Kommune Formand Pernille Beckmann Poul Damtoft
    Høje-Taastrup Kommune Medlem Rejin Azad Ali Finn Søder
    Ishøj Kommune Medlem Charlotte Jørgensen Eva Amdisen
  • Skatteankenævn Hovedstaden Nord

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Gentofte Kommune Medlem Torben Bechsgaard Lars Werge Andersen
    Gentofte Kommune Formand Birgitte Dember Susanne Borch
    Gladsaxe Kommune Medlem Lars Kallehauge Poul R. Jensen
    Gladsaxe Kommune Næstformand Helge Sommer Thuesen Martin Vestager Ottesen
    Herlev Kommune Medlem Kim Wacker Maria Irene Mankov
    Lyngby-Taarbæk Kommune Medlem Claus Bøgh Svenningsen Annette Skov Andersson
    Rudersdal Kommune Medlem Lars Kristensen Morten Munch
  • Skatteankenævn Hovedstaden Syd

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Brøndby Kommune Medlem Arno Hurup Christiansen Syed Aejaz Haider Bukhari
    Dragør Kommune Medlem Jan Geert Jensen Michael Markussen
    Frederiksberg Kommune Formand Søren Sørensen Jens Hansen
    Frederiksberg Kommune Medlem Lars Berg Andersen Henrik Murmann
    Frederiksberg Kommune Medlem Michella Nissen Lescher Anette Schrøder
    Glostrup Kommune Medlem Eva Nørgaard Wojtala Torben Leander Martinsen
    Hvidovre Kommune Medlem Peter Dencker Marianne Hviid
    Rødovre Kommune Medlem Finn Gade Ærø Lone Danielsen
    Tårnby Kommune Næstformand Karsten Holger Balk Christoffersen Andreas Schrøder
    Vallensbæk Kommune Medlem Søren Mayntz Jan Olaf Høgskilde
  • Skatteankenævn København og Bornholm

    Indstillet af kommune

    Stilling

    Medlem

    Suppleant

    Bornholms Regionskommune Medlem Peter Johannesen Leif Olsen
    Bornholms Regionskommune Medlem Jonna Nielsen Ole Rødvig
    Bornholms Regionskommune Medlem René Danielsson Cartsen Hæstrup
    Københavns Kommune Medlem Arnel Saljic Hans Henrik Præstbro
    Københavns Kommune Medlem Sandra Voss Kampel Maja Diana Marker Sørensen
    Københavns Kommune Formand Sophie Stibolt Maria Negrijn Tranberg
    Københavns Kommune Medlem Robert Alfred Nielsen Karin Frederiksen
    Københavns Kommune 2. næstformand Peder Schlätzer-Larsen Jørgen Bruun
    Københavns Kommune Medlem Jakob Thiemann Oddur Hansen
    Københavns Kommune Medlem Jens Vornøe Anna Maria Hede Bindner
    Københavns Kommune Medlem Anna Overlund Sørensen Trine Chilie Thode
    Københavns Kommune Medlem Heidi Wang Karina Bergmann
    Københavns Kommune Medlem David Schack Trappaud Rønne Afventes
    Københavns Kommune Medlem Kåre Traberg Smidt Birgitte Kehler Holst
    Københavns Kommune Medlem Troels Christian Jakobsen Franciska Rosenkilde
    Københavns Kommune 1. næstformand Lars Hedegaard Nielsen Afventes
    Københavns Kommune Medlem Thomas Egholm Jakob Stenfalk
    Københavns Kommune Medlem Søs Haugaard Lartey Lawson
  • Særlige medlemmer

    Særlige medlemmer

    Indstillet af

    Deltager i møder i

    Asger Lehmann Høj, Aalborg FSR - danske revisorer Skatteankenævn Nordjylland, Skatteankenævn Aalborg og Skatteankenævn Vestjylland Nord
    Stefan Bjerregaard, Herning FSR - danske revisorer Skatteankenævn Vestjylland Syd, Skatteankenævn Sydvestjylland og Skatteankenævn Sønderjylland
    Liselotte Madsen, Aarhus Danske Universiteter Skatteankenævn Midtjylland og Skatteankenævn Djursland
    Jan Pedersen, Aarhus Danske Universiteter Skatteankenævn Aarhus og Skatteankenævn Østjylland
    Inge Langhave, Fredericia Danske Universiteter Skatteankenævn Vejle, Skatteankenævn Østfyn og Skatteankenævn Lillebælt og øhavet
    Benny Løvstrup Jensen, Ringsted Advokatsamfundet Skatteankenævn Vestsjælland, Skatteankenævn Sydsjælland og Skatteankenævn Storstrøm
    Lene Juel, Hørsholm Danske Universiteter Skatteankenævn Nordsjælland og Skatteankenævn Hovedstaden Vest
    Lars Barfoed, Frederiksberg Udpeget af skatteministeren Skatteankenævn Roskilde og Skatteankenævn Hovedstaden Syd
    Mette Reissmann (fra den 1. januar 2021), København Udpeget af skatteministeren Skatteankenævn Hovedstaden Nord og Skatteankenævn København og Bornholm
    Peter Lausten Hansen, Gentofte Danske Advokater Skatteankenævn Hovedstaden Nord og Skatteankenævn København og Bornholm